ÇEVRE BİLGİSİ

Çevre Bilgisi

Ocaklar


Kumsalı, havası, iklimi, asma yaprakları altında gölgelikli şirin kafeleri, mavi bayrakla taçlandırılan plajı, yaz aylarında bunaltmayan havası ve denizden esmeye başlayan rüzgarı ile büyüleyen ve kendine hayran bırakan Ocaklar, Balıkesir’in Kapı dağ Yarım Adasında Konumlanmış Erdek ilçesine bağlı bir tatil beldesidir. Marmara Denizi'nin güney sahilindeki Kapıdağ Yarımadası'nın batı ucunda yer almaktadır.


Masallardan fırlayıp gelmiş kadar güzel olan Ocaklar beldesini çevreleyen tepelere baktığınızda her yer zeytin ağaçları ile çevrilidir. Tatiliniz boyunca rüzgarla birlikte çam ve zeytin ağaçlarının kokusu eşlik eder size. Şehrin gürültüsü, karmaşası ve koşturmacasından sonra Ocaklar’ın masalsı güzelliği her şeyi unutturacak size.


Erdek ve Ocaklar’da Görülecek Yerler

Kyzikos : Erdek İlçesine 9 km uzaklıkta bugün kısmen ayakta bulunan antik kent, Kapıdağ yarımadasının Anadolu sahiline birleştiği noktada Dolionlar tarafından kurulmuş olan şehir, ilk kralları olan Kyzikos’ un adını almıştır. Bandırma ve Erdek Körfezlerinin birleştiği kıyılardan başlayarak kuzeye Kapıdağ eteklerine doğru yayınlan şehre ait kalıntılar yaklaşık 11 km2’lik alana yayılmaktadır. Bu harabeler arasında bugün sadece tonozlu temelleri ile etrafa dağılmış mimari parçaları bulunan Hadrianus Tapınağı, şehrin Roma dönemindeki ihtişamı hakkında bilgi vermektedir.

Kirazlı Manastırı: Antik dönemde Didumus Dağı olarak bilinen dağın eteğinde manastır, kilise ve yapı gruplarından oluşan bir kompleks duvar tekniğine göre 19.yy’(1800’lü yıllarda) Rumların kullandığı bir dini anıt yapı mevcut temellerden ve duvar kalıntılarından bodrum üzerine 2 katlı bir yapı olduğu anlaşılmaktadır. Bugün mevcut olan kilisenin güney duvarı ile ABSIS duvarının bir kısmı ayakta ve yüzeyde bulunmaktadır. Kyzikos Kentinin güneybatısında Roma döneminden dünyanın yedi harikasından biri olarak kabul edilen Hadrianus Mabedi kalıntıları bulunmaktadır. 

Şehir Surları: Aşağı Yapıcı yolundan gidildiği takdirde köy yakınındaki Demirkapı mevkiinde bazı şehir suru kalıntıları görülür. Bu kalıntılar Erdek Körfezi’ne kadar uzanır.

Kaleler

Seyitgazi Tepesi’nde sekiz adet kale vardır. Ayrıca 5 km kuzeylinde Muhla Kalesi bulunmaktadır.


Koca Çınar: Günümüze kadar gelebilmiş bir doğa harikasıdır tarihi Koca Çınar. Eski harabelerin arasında yükselen ulu çınarın hemen yanından akan dere efsaneye göre Unutma Deresi’dir. Aşk acısı çekenlerin suyundan içmeleriyle aşk acılarının hafiflediğine inanılır. Dere Kyzikos Antik kentinin altıgen kulelerinin hemen dibinden kaynamıştır.


Zeytinli Ada: Yerli ve Yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiği Zeytinli Ada’nın ünü Erdek’i aşmıştır ve Erdek’in sembolü haline gelmiştir adeta. Nereye giderseniz gidin her yerden görünür bu nefes kesen güzellikteki ada. Kıyı şeridinden bakıldığında sanki elinizle dokunacağınız kadar yakında görünen ada adını üzerinde bulunan iki zeytin ağcından almaktadır. Ada üzerinde M.S.500’lerde inşa edildiği tahmin edilen Meryem Ana Kilisesi bulunmaktadır. Doğu kilisesi, iki hamam, yeraltı kilisesi, kayıkhane, fener, erzak deposu ve Kybele Kutsal Alanından oluşmaktadır. Altıgen yapılı vaftiz hanesi Anadolu’daki Ortodoks mimarisinin en büyük vaftiz havuzuna sahiptir. Hac amacı ile Meryem Ana adına inşa edilmiş olup, yekpare ince damarlı beyaz mermerden oyulmuştur. Adada bulunan kaynak suyu şifalıdır. Evliya Çelebi Seyahatnamesi’nde adadaki ılıca suyunun göz hastalıklarına iyi geldiğinden bahsedilmektedir. 2006 yılından günümüze üzerine kazı çalışmaları devam eden Zeytinli Ada Meryem ana Kilisesine ait Meryem Ana İkonasının Fener Rum Patrikhanesinde sergilenmektedir.


Ocaklar Plajı: Erdek’in en ünlü plajıdır Ocaklar plajı. Mavi bayraklı olan ve Erdek’e çok yakın olan Ocaklar Plajı 3 km’lik sahili ve temiz kumsalıyla yerli ve yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerden biridir. Ocaklar adı dağlık kısımlarında bulunan granit taş ocaklarından gelmektedir. Sakin ve huzurlu havası, şehrin yoğunluğundan ve karmaşasından kaçmak isteyenler için harika fırsatlar yaratır.


Çuğra Plajı: Erdek civarında yer alan en ünlü plajlardan biridir Çuğra plajı. Göz alabildiğine uzanan altın gibi incecik kumu, pırıl pırıl denizi ile Kapıdağ’ın eşsiz manzarasını arkasına almıştır Çuğra. Plajın paralelinde palmiye ağaçları ile süslenmiş yürüyüş bandı özellikle akşamüstü bisikletle gezenleri, yürüyüş yapanları ağırlar. Çevresinde bulunan otellerin kafe, restoran ve barlarının dışında sardunyalarla süslü kır kahvelerinde Erdek’in zeytinleri zeytinyağları ve leziz balıkları sunulur.


Ocaklar’da Yapmadan Gelme


Doğa Fotoğrafçılığı: Ocaklar ve yakın çevresi büyüleyen güzelliğiyle doğa fotoğrafçılığı için son derece zengin manzaralara sahiptir. Floranın çeşitliliği, daima objektife poz vermeye hazır binlerce canlı doğa tutkunlarına keyifli ve unutulmaz saatler yaşatır.


Enduro Motor Gezisi: Ocaklar tatilinize biraz olsun renk katmak istiyorsanız doğanın içinde enduro motor gezisi yapabilirsiniz.Bandırma Erdek Yolu üzerindeki virajlar, toprak dağ yolları enduro motor sporu tutkunları için biçilmiş kaftandır. Her yıl çok sayıda adrealin tutkunu Kapıdağ’da buluşup doğayla iç içe, çamur ve engebeli arazide enduro motorlarıyla heyecanlı anlar yaşarlar.


Doğa Yürüyüşü: Nefes kesen güzellikteki Ocaklar ve yakın çevresi yürüyüş tutkunlarının doğa yürüyüşleri yapabilecekleri parkurlarla çevrilmiş bir doğa harikasıdır. İlkbaharda doğanın uyanması ile binlerce çiçeğin süslediği, ağaçların gölgelediği Kapıdağ ve çevresi, sonbaharda ise kahverenginin, sarının binbir çeşidiyle süsleniyor ve yürüyüşe çıkanları bir kez daha kendine aşık ediyor bu eşsiz coğrafya.


Ocaklar’da Yemeden Dönme


Ocaklar mutfağı ile Erdek mutfağı birebir aynıdır. Ege ve marmara mutfağının harmanlanmış hali gibidir ve çok leziz yemeklerin olduğu zengin bir menüye sahiptir. Balık ve deniz ürünleri her zaman revaçta. Balıkla birlikte sunulan yöreye özgü tatlı kırmızı soğan, midye tava ve midye dolma da yörenin vazgeçilmez yiyeceklerinden. Mevsimine göre ise sardalya ve karagöz en tercih edilen balıklar arasında.

Ocaklar – Erdek yöre mutfağının baş tacıdır zeytinyağı. Sebze ve ot yemekleri yönünden zengin olup, en ünlü ve en çok bilinen yemeklerinden bazıları; Askalubrus, mürdük aşı, sarmaşık, börülce, acı filiz kavurması en sevilen ve bilinen yöresel tatlar arasındadır

 

Ön Rezervasyon

1

Odalarımız

1+1 Odalar
1+1 Odalar
gecelik kişi başı

Oda StandartlarıOdalarımız uyumlu kumaşlar ve ahşap mobilyalarla dizayn edilmiştir.

 • Televizyon
 • Saç Kurutma Mak.
 • 24 Saat Sıcak Su
 • Duşakabin
 • Klima
 • Balkon
 • Kablosuz İnternet
Detaylar
2+1 Odalar
2+1 Odalar
gecelik kişi başı

Oda StandartlarıOdalarımız Uyumlu Kumaşlar ve Ahşap Mobilyalarla Dizayn Edilmiştir.

 • Televizyon
 • Saç Kurutma Mak.
 • 24 Saat Sıcak Su
 • Duşakabin
 • Deniz ve Bahçe Manza
 • Klima
 • Balkon
 • Kablosuz İnternet
Detaylar
3+1 Odalar
3+1 Odalar
gecelik kişi başı

Oda StandartlarıOdalarımız uyumlu kumaşlar ve ahşap mobilyalarla dizayn edilmiştir

 • Televizyon
 • Saç Kurutma Mak.
 • 24 Saat Sıcak Su
 • Duşakabin
 • Deniz ve Bahçe Manza
 • Klima
 • Balkon
 • Kablosuz İnternet
Detaylar

Diğer Hizmetlerimiz

HAVUZLAR

Tesisimizde Bay ve Bayan Havuzları Ayrı Olup, İslami Şartlara Uygun Olarak Kullanılmaktadır.

Detaylar

SAHİL

Kumsalı, Mavi Bayrakla Taçlandırılan Plajı ile Ülkemizin Doğası Bozulmayan Bölgelerinden Birisidir.

Detaylar

AÇIK BÜFE RESTAURANT

Tesisimizde 1 Kapalı ve 1 Açık Olmak Üzere Toplam 2 Restaurant Bulunmaktadır.

Detaylar

AKTİVİTELER

Tesisimizde Hem Deniz Hem de Kara Sporları Yapma Imkanı Mevcuttur.

Detaylar